Osiedle XV-Lecia na pocztówce z okresu PRL-u (1)

Osiedle XV-Lecia

Nazwa obiektu: Osiedle XV-lecia (PRL)

Inne, zwyczajowe/ potoczne nazwy obiektu: Piętnastolecie

Adres obiektu: obszar ograniczony od południa ul. Struga i Potokiem Północnym, od zachodu ul. Warszawską, od północy ul. 11 Listopada, od wschodu stadionem “Radomiaka”

Czas powstania obiektu: 1959-1968 r.

Projektant obiektu: Zdzisław Łuczyński i Jerzy Skrzypczak

Zleceniodawca obiektu: Radomska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Opis obiektu: Osiedle charakteryzuje się połączeniem zabudowy różnej wysokości: od piętrowych domków jednorodzinnych po bloki jedenastokondygnacyjne, jednak głównie przeważają bloki 4-ro piętrowe.

Historia obiektu: Inicjatorem budowy osiedla był wybitny działacz socjalistyczny, dwukrotny prezydent Radomia – Józef Grzecznarowski. Osiedle zajmuje 40 ha powierzchni na byłych terenach poligonowych radomskich koszar. Zaplanowane było dla 25 tysięcy mieszkańców. Osiedle stanowi dobry przykład planowania mieszkalnej zabudowy wielorodzinnej. Projektanci osiedla zadbali o tereny rekreacyjne między blokami, miejsca do odpoczynku (osiedle całe tonie w zieleni). Ponadto zadbali oto żeby dzieci i młodzież miały blisko do szkoły nie tylko podstawowej (na osiedlu znajdują się 4 szkoły – w tym Liceum im. Marii Konopnickiej). Punkty handlowo-usługowe zlokalizowane są przy ul. J. Kusocińskiego i przy ul. B. Chrobrego. Na osiedlu znajduje się jedna z najlepszych cukierni radomskich “Wasilewscy”, której jednym z produktów firmowych jest ciastko o wdzięcznej nazwie “Radomianka” (radomska wariacja W-Zetki). Z racji na planową desakralizację tej przestrzeni kościół dla tej dzielnicy (p.w. Matki Bożej Miłosierdzia) wybudowany  został dopiero w latach 1978-1988 de facto poza obszarem osiedla (za Potokiem Północnym). W latach 70. ubiegłego stulecia w zachodniej części osiedla wybudowano 4 jednokondygnacyjne bloki w ramach tzw. dogęszczania zabudowy. Przy ulicy Warszawskiej zaraz za mostkiem na Potoku Północnym, umiejscowiony jest krzyż postawiony w 1933 roku upamiętniający Powstańców Styczniowych straconych przez Rosjan. Współczesną bolączką osiedla XV-Lecia jest nieskoordynowana termomodernizacja poszczególnych bloków mieszkalnych, zatracająca pierwotny urok i walory kompozycyjne budynków i całego zespołu zabudowy.

Literatura, źródła:

Zwolski Czesław, Radom i region radomski, Wydawnictwo Regionalne “Radomka”, Radom 2003.

Dodaj wspomnienie

Aby doadć wspomnienie musisz być zalogowany
  Subskrybuj  
Powiadom o